Klimatizace do kanceláře
Přijde vhod hlavně když udeří obrovská vedra. Neměla by nikomu překážet a současně musí nabídnout odpovídající výkon i pro obrovské open-space prostory, v nichž je najednou třeba i desítka zaměstnanců. Nastavení klimatizace na pracovišti je dokonce tak důležité, že je upravuje také česká legislativa. V rámci „ochrany zdraví při práci“ je přípustné nastavení hodnoty pro práci v kanceláři na 24,5 stupních Celsia, o stupeň a půl méně při manuální práci.
Bohužel, mobilní verze je jen dočasné řešení
Mobilní klimatizace do kanceláře bohužel není tak úspěšná, jako třeba podstropní jednotka nebo klimatizace, která je u parapetu. Důležitá je hlavně nízká hlučnost, což u mobilní jednotky, která se musí přesouvat z místa na místo, bohužel nejde tak docela dodržet. Hluk při práci vadí, a to neplatí určitě jen pro tu manuální. Design je tu snad až na druhém místě, neznáme totiž nikoho, kdo by si stěžoval v parném letním dnu na vzhled klimatizace, která pracuje na jedničku a osvěží všechny v kanceláři. Mnohem důležitější je právě tichý chod, proto se vyplatí investovat do klimatizačních jednotek typu split a multisplit, které mají kondenzátor mimo prostory, ve kterých se pracuje.
Podle čeho vlastně vybírat podobnou klimatizaci? Ujasněte si pár základních bodů…
- Na jakou stranu je orientován pracovní prostor, kde jsou okna?
- Kolik lidí bude trávit celý den v místnosti, je to open-space kancelář?
- Velikost prostoru je také až na prvním místě, existují různé modely.
- Nezapomeňte, že mobilní klimatizace je v tomto směru spíš nouzové řešení.
Je pravdou, že nástěnná klimatizace může vyjít mnohem dráž než ta mobilní, nabídne ale tišší provoz a zajímavý výkon v jednom balení. Tedy, jinak řečeno, firma, která do ní investovala, nebude své zaměstnance rušit a nabídne jim perfektní podmínky pro práci. To se bezesporu odrazí i na účetní uzávěrce…